Małopolska Droga św. Jakuba

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Etap 1. Sandomierz ? Klimontów

Małopolska Droga św. Jakuba ma swój początek w Sandomierzu, uroczym miasteczku położonym na wzgórzu nad Wisłą na terenie Wyżyny Sandomierskiej. Pierwszy etap, liczący ok. 23 km, prowadzi przez malownicze tereny powiatu sandomierskiego: gmin Obrazów i Klimontów, gdzie droga przebiega wśród łąk i sadów. Szlak biegnie zarówno drogami asfaltowymi, jak i traktami wśród sadów przechodząc przez wsie Kobierniki, Andruszkowice, Wielogóra, Świątniki, Nasławice. Ciekawym miejscem jest Ossolin z ruinami zamku Ossolińskich. Stamtąd do Klimontowa szlak prowadzi w dwóch wariantach ? przez Pęchów lub Przybysławice, gdzie istnieje możliwość skorzystania z noclegu.

 SANDOMIERZ

 

Sandomierz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Został lokowany na prawie magdeburskim w 1286 roku. Położony przy szlaku handlowym biegnącym ze Wschodu na Zachód szybko się rozwijał i był silnym ośrodkiem handlowym. Do najważniejszych zabytków miasta należy średniowieczny kościół św. Jakuba Starszego Apostoła z XIII wieku, kościół katedralny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, renesansowy zamek i ratusz. Z systemu obronnego miasta, na który składały się mury miejskie, cztery bramy i dwie furty do dziś pozostała jedynie Brama Opatowska i furta Dominikańska, zwana Uchem Igielnym.

 


 


ŚWIĄTNIKI

Dawna wieś służebna kolegiaty sandomierskiej. Według legendy to tędy przejeżdżała królowa Jadwiga, kiedy jej sanie ugrzęzły w śniegu. Mieszkańcy w darze wdzięczności za pomoc otrzymali od królowej jej rękawiczki. We wsi znajduje się kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej wybudowany w latach 1975-76.

 OSSOLIN

 

Dawna wieś rodowa Ossolińskich, założona w połowie XIV wieku. Niegdyś znajdował się tu zamek, w epoce renesansu przekształcony na rezydencję magnacką. Niestety na początku XIX wieku, ówczesny właściciel nakazał zburzenie pałacu. Dziś zobaczyć można arkadę mostu nad wąwozem i dolne fragmenty bramy wjazdowej. Nieopodal znajduje się podziemna kaplica Betlejemska wzniesiona w XVII wieku na dawnym cmentarzu rodowym.

 KLIMONTÓW

 


Założony przez Jana Ossolińskiego na początku XVII wieku. Miasto urodzenia Bruno Jasieńskiego ? znanego polskiego poety i współtwórcy polskiego futuryzmu. Do najcenniejszych zabytków Klimontowa należy barokowa kolegiata pw. św. Józefa ? dzieło włoskiego architekta Wawrzyńca Senesa i renesansowy zespół poklasztorny Dominikanów z kościołem Najświętszej Maryi Panny i św. Jacka. W mieście znajduje się także późnoklasycystyczna synagoga.

 

 

cid ii 13e13bf1f4d7de2e 500

 

 

cid ii 13e13c05147bd49c 500

 

 

cid ii 13e13c3a2affb24e 500

 

 

cid ii 13e13c50afc3f1fa 500