Małopolska Droga św. Jakuba

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Etap 7. Pałecznica ? Niegardów

Etap 7, liczący ok. 20 km, prowadzi asfaltowymi drogami przez tereny Płaskowyżu Proszowickiego z Pałecznicy do Niegardowa. Po drodze przechodzi przez wsie: Lelowice, Zielenice, Łętkowice.

 


 


ZIELENICE

Sanktuarium Matki Bożej Zielenickiej. Na wzgórzu nazywanym ?Wzgórzem Opatrzności Bożej? znajduje się barokowy kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W ołtarzu głównym świątyni znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ? kopia rzymskiego obrazu Matki Bożej Śnieżnej (Salus Populi Romani). Według tradycji wizerunek został przywieziony z Kamieńca Podolskiego, a być może nawet z Konstantynopola. Dokumenty historyczne potwierdzają, że obraz przywieziono z Krakowa do Zielenic w 1613 r. Od początku wizerunek zasłynął wieloma łaskami, dlatego już w 1654 r. biskup Piotr Gembicki w specjalnym dekrecie uznał go za cudowny. Uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Zielenickiej dokonał na Jasnej Górze papież Jan Paweł II podczas II pielgrzymki do Polski, 19 czerwca 1983 r.

 


 


NIEGARDÓW

Znajdujący się we wsi kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła pochodzi z XVI wieku. Powstał na miejscu wcześniejszej świątyni wzmiankowanej już na początku XIV wieku. Przedmiotem szczególnego kultu w świątyni jest znajdujący się w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem nazywanej Madonną Niegardowską. Na zasuwie obrazu przymocowano wizerunek patrona kościoła św. Jakuba Starszego Apostoła, przedstawiający Apostoła udzielającego sakramentu chrztu świętego klęczącemu przed nim magowi Hermogenesowi.