Małopolska Droga św. Jakuba

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Etap 9. Więcławice Stare ? Kraków

Ostatni 12-kilometrowy etap Małopolskiej Drogi św. Jakuba prowadzi do Krakowa. Szlak biegnie głównie gminnymi drogami asfaltowymi. Najbardziej malowniczy odcinek Drogi stanowi zejście wąwozem ze Zdziesławic do Książniczek oraz Droga z Książniczek przez Młodziejowski Las do Bosutowa. Do Krakowa droga prowadzi wzdłuż torów kolejowych i szlak wychodzi na ul. Powstańców przy Cmentarzu Batowickim. Szczegółowy przebieg Drogi przez Kraków na tablicy przy kościele św. Jana Chrzciciela.


 


KRAKÓW

Kraków, jedno z najstarszych miast w Polsce, wzmiankowany już w X wieku. W 1000 roku ustanowiono tu biskupstwo, prawa miejskie nadano w 1257, a za panowania Kazimierza Odnowiciela stał się główną siedzibą książęcą. Kraków był stolicą Polski od 1320 do 1734 roku. Okres najszybszego rozwoju przypada na lata panowania dynastii Jagiellonów, kiedy powstał tu jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie. Upadek miasta rozpoczął się w XVII wieku, kiedy to Kraków został zniszczony. Po III rozbiorze Polski miasto zajęli Austriacy. W latach 1815-1846 miasto było stolicą Rzeczypospolitej Krakowskiej. W tym okresie Kraków został zmodernizowany ? zburzono mury miejskie i zasypano fosę. W czasie okupacji hitlerowskiej stacjonował tu Generalny Gubernator. Miasto zostało wyzwolone dnia 18 stycznia 1945 roku. Obecnie jest stolicą województwa małopolskiego i trzecim, co do wielkości miastem w Polsce. W 1978 r. Kraków został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Do najważniejszych zabytków Krakowa należy historyczna zabudowa Starego Miasta: Rynek Główny, liczne kościoły, m. in. bazylika Najświętszej Maryi Panny, Sukiennice, zamek królewski i katedra na Wawelu. Kościół św. Jakuba Apostoła znajdował się niegdyś na terenie dzielnicy Kazimierz, został jednak rozebrany w 1783 roku.